Bandzone ViviVýběr I (Mortal Destiny, Morfium, Trest Smrti)

Tak vás vítám u prvního z bandzone výběrů, zamýšlím je sem házet pravidelně a doufám, že mi to vydrží. :)   Pro dnešek vybírám kapely, které mám v oblíbených už dlouho, a o kterých si myslím, že stojí za pozornost. Mimochodem, vážně nejsem žádný hudební guru, takže spíš čekejte další silně subjektivní snůšku názorů a postřehů.

Jako úplně první bych chtěla představit MORTAL DESTINY. 

Tato plzeňská formace funguje s různými pauzami a obměnami v obsazení už hodně dlouho, a od něčeho, na co bych si troufla nalepit štítky jako gothic doom s heavy metalovými vlivy (dobrá, radši se na štítky vykašlu :D ), se posunula do o něco hlubších vod… ale posuďte sami.

Na bandzone jsou k poslechu „jen“ čtyři songy, z nich Hope, nejnovější, pokud vím, asi nejvíc napovídá o směřování kapely. White Morbid Silence a Dancing in the Graveyard jsou pro mě už taky srdcovkami, ale přiznám se, že jsem spíš zvědavá, co a jak bude dál.

Texty jsou v angličtině, a pokud můžu svým laickým vivím uchem posoudit, zpěvák (a kytarista) Pavel Čengery zvládá tenhle jazyk obstojně, což u českých kapel zdaleka není pravidlem. Čas od času některá fráze zavoní typicky českou výslovností (promiň, Pájo, ale fakt :) ), ale protože celek odsýpá plynule a jistě, není to tak markantní, aby mi to zkazilo zážitek z poslechu. (Kecám, vůbec mi to nevadí, když si toho tedy vůbec všimnu :D )

Zpěv je vůbec silnou stránkou Mortalu, ale ani nástrojově nijak nezaostává. Je sakra znát, že na celkovém konceptu maká člověk, který muzikou žije, a ví co a jak. Jednotlivé songy dokáží stát samy o sobě, mají sílu a drajv. Přestože jsem zatím (stydím se!) neviděla MD hrát naživo, rozhodně se chystám to napravit, jakmile to bude jen trochu možné, protože tahle kapela fakt stojí za to.

***

A teď se vrátím ze západu na jih Čech, do Písku.

Malinko podobný název, hodně odlišná muzika, kterou dělá kapela MORFIUM.

Na BZ se Morfium samo uvádí jako rock-metal. A taková škatule mi docela sedí. Instrumentálně čistě zvládnutej kus muziky, i když ve většině věcí, které se tu dají  přehrát, nenacházím žádná zvláštní překvapení, syrovou originalitu – možná, že tak Morfiácká hudba vyznívá trochu příliš uhlazeně, ale na druhou stranu, život jí ani tak nechybí. Poslouchá se dobře, sice mi nerve srdce z hrudi, jak se to daří některým kapelám, ale rozhodně nenudí.

Zpěv je malinko jiná kapitola. Morfium má české texty, které nepostrádají smysl, a dají se poslouchat. Hlas zpěváka Matěje Kotrby je… nechci říct tuctový, protože z nahrávek se poslouchá velice dobře, a ani to není zdaleka pravidlem, ale schází mi tam něco navíc… takové to něco, co dává kapele ksicht, který člověk nezapomene. Na druhou stranu, zdá se, že album, na kterém teď kluci usilovně makají, bude zase o něco jiná liga – instrumentálně rozhodně (zákulisní informace, haha), a na zpěv jsem fakt zvědavá. :)

***

A do třetice ještě jednou Písek, s kapelou TREST SMRTI.

Tady ani nemám moc co rozepisovat. Punk, kterej mě baví. That´s all. Poslechněte, posuďte sami, a nejlíp, pokud můžete, zajděte na živej koncert. Takhle je zážitek nejspíš jen poloviční.

***

Další várka zase příště, jakmile si vyšetřím čas a bude nálada. Píšu beztak radši stručně (a pomalu, vím že pomalu čteš :D )… tak doufám, že si aspoň někdo počte a třeba narazí na zajímavou kapelku. :)

***

(A jen ještě dodatek úplně na závěr: fotky, které tu jsou, pocházejí z bandzone profilů kapel, tudíž nejsou moje vlastní, tudíž pokud by se jejich umístění zde nelíbilo autorům/členům kapely, nebo tak, prostě na mě houkněte, bít mě nemusíte, já je stáhnu. Díky. :) )

1 reakce v článku “Bandzone ViviVýběr I (Mortal Destiny, Morfium, Trest Smrti)”

  • Gareth napsal:

    Možná by to chtělo uvést v názvu postu taky jména kapel, takhle člověk neví o kom bude číst :-) a při více výběrech v tom může být docela guláš….jinak dobrej nápad

Komentovat

Prodejní galerie Viviany Stellaty
Prodejní galerie Viviany Stellaty
counter