Bandzone Vivivýběr III (Dead Memories, Revenge Division, Sofos)

Tak jsem tu zase, s nějakými svými objevy, a bez dlouhejch řečí se na to vrhnu…

 

Dneska bych se chtěla podívat trochu za hranice (nejen všedních dnů), a to do Slovenska. Mám v oblíbených docela dost kapel odtud, a myslím, že některé určitě stojí za to, aby si je poslechli i ti, kteří je ještě neznají.

***

 

Jako první představuji zcela čerstvou novinku (alespoň pro mě, kluci podle svého profilu hrají zhruba od roku 2011) DEAD MEMORIES z Topoľčan.

Hrají poměrně stylově čistý, moderní thrash metal, a na svém kapelním profilu mají zatím dvě nahrávky, tudíž nehrozí velká ztráta času, když si je poslechnete – já za sebe říkám, že by spíš bylo ztrátové a vůbec škoda si je neposlechnout.

Jejich songy pěkně odsejpaj, ani při několikerém přehrání mě nenudí. Žádná hluchá, nebo rozpačitá místa. I přitom je třeba First Ballad i hezky melodická, přičemž si zachovává údernost. Mně osobně se tedy o chloupek víc líbí druhá věc, Vultures, možná proto, že je přece jen „uřvanější“, působí na mě víc emotivně, líp se do ní vžívám. Každopádně, přestože kapela hledá zpěv, a obě zmíněné věci jim nazpíval „externí“ zpěvák Fux z Head2down, působí výsledek, jako by k sobě všichni patřili. Nemůžu vypíchnout žádnou slabší stránku, co by rušila, po stránce zpěvové a instrumentální do sebe všechno dokonale zapadá, chemie funguje, kouzlo se podařilo.

V Názorech jsem četla přirovnání k Sepultuře, a můžu s ním než souhlasit. Dead Memories jsou možná jen o něco uhlazenější, ale zní profesionálně, a je to nářez. Tečka. Ještě bych chtěla pochválit angličtinu, která je podle mě bravurně zvládnutá. A jako malý bonus najdete ve fotogalerii i texty k oběma písničkám, pěkné i vizuálně, nejen obsahově. :)

Takže prozatím je tohle můj objev tohoto týdne, a hodně se těším, co kluci udělají dál. A přeju hodně štěstí při hledání zpěváka! Aby se vyrovnal tomu, který nahrával hotové songy, bude to muset být fakt třída.

 

***

 

Za další zdrbnu bandu z Považské Bystrici, REVENGE DIVISION. Podle údajů na profilu funguje taky zhruba od roku 2011. Žánrově se kluci označují jako death-thrash, přičemž já bych spíš asi dala na první místo ten thrash, ale to je zase jen můj názor. :)

Když se tak toulám po jejich BZ profilu, vidím, že zpěvák Jeremy má dvacet let, a skoro se mi tomu nechce věřit. To, co provádí se svým hlasem, je vážně něcičko, jak by řekl Rákosníček. Pokud by ho tedy dřív ten nátěr, který RD předvádí, nesmetl do rybníčka. Ale k věci. Zpěv je tady hodně silnou stránkou. Ve spojení s kytarovými riffy a rytmikou, co to sakra žene vpřed, mi celek chvílemi připomíná Keep of Kalessin.

Kapela, na kterou bych někdy velice ráda zašla. Tahle muzika musí bejt naživo hroznej hukot… a já bych si pěkně zaházela hlavou a celým tělem. Když to tu píšu a poslouchám, mám nutkání vstát a aspoň si podupávat.

Zase nemůžu nic vytknout ani angličtině, takže pokud bych chtěla rýpat, tak možná jen do toho, do čeho reju často – muzika sype, všechno to jede, v pořádku, ale v některých částech jsou zase jednotlivé songy tak trochu zaměnitelné. Možná je to jen můj pocit… Ale na druhou stranu, pokud se opravdu soustředěně zaposlouchám, nacházím i zajímavé úseky, kytarový vyhrávky, přechody, a ty dodávají týhle muzice vlastní ksicht. Takže věřím, že po vícero posleších už bych dokázala (a dokážu!) jednotlivé songy nejen rozeznat, ale i pojmenovat.

Jinak prozatím je můj osobní oblíbenec „Snake“. Věřím, že pokud si poslechnete tenhle kousek, nedá vám to, a poslechnete si i ostatní. :)

 

***

A jako poslední z dnešní, slovenské trojky, bude metálek ze Seredě, SOFOS.

Tady trochu zpomalíme, po předchozích nářezech. Nejen tempem, ale i celkovým nádechem. Nevím, jak bych žánrově zařadila to, co Sofos hrají. Na doom je to přece jen moc… živý, na thrash se to moc táhne, možná nejblíž by byl nějaký death-black… ale já tohle škatulkování nikdy moc neuměla. Asi bude třeba se spokojit s označením metal.

Protože metal to bezesporu je. I když kluci, jak se zdá, jsou teď v oslabené sestavě (hledají kytaristu a bubeníka), tak alespoň ze dvou songů, které jsou na BZ k dispozici, vyloženě slabí nejsou. Možná by celkově jejich muzice slušelo trochu… no, takového toho nepopsatelného drajvu, něčeho, co písničku tlačí dopředu, nedá uším posluchače odpočinout, a přitom ho to nepustí, drží si to jeho pozornost od začátku až do konce. Takhle začnu poslouchat, a houpá mě to, vlastně skoro uklidňuje, zvlášť u první písničky to ze začátku i hezky šlape… ale chvílemi se moje pozornost někam vytrácí, aniž bych to chtěla, a musím se znovu a znovu soustředit.

Přitom, když už se tedy soustředím, můžu najít fakt hezký melodie, riffy, rytmy… Jenže to trochu zapadá v celkové hmotě písně. (Tahle věta zní debilně, ale momentálně mě nenapadá lepší způsob, jak to popsat).

Zkuste si tuhle kapelu poslechnout, a doplňte mě. :) Sama bych ráda přišla na kloub tomu, co přesně mi vadí, a naopak z jakýho důvodu mi Sofos stojí za to, abych jej poslouchala a čekala, co udělají dál. :)

 

***

No, co říci závěrem. Myslím, že jsem si tu dneska vykutala docela dost materiálu na poslech při psaní nebo kreslení, aspoň na půlku večera, a pokud vás některá z kapel zaujme a poznáte jí díky týhle mojí aktivitě, tím líp…

***

Takže už jen obligátní poznámka na úplný konec: fotky jsou opět z kapelních profilů na bandzone, pokud má některý majitel/fotograf pocit, že jsem je znesvětila a zneužila, pak ať na mne neposílá hitmana, stačí houknout, stáhnu. Díky.

2 reakcí v článku “Bandzone Vivivýběr III (Dead Memories, Revenge Division, Sofos)”

Komentovat

Prodejní galerie Viviany Stellaty
Prodejní galerie Viviany Stellaty
counter