Bandzone Vivivýběr II (Avenger, Asgard)

Tak jsem tu podruhé, tentokrát mé plkance zasáhnou další dvě kapely, pro přehlednost zmíněné v nadpisu.

***

První se mi dnes trefila do vkusu legendární Volyňská formace AVENGER.

Skoro se stydím, že jsem kapelu, fungující zřejmě už od roku 1992 objevila teprve nedávno. Je mi to líto i proto, že ačkoli jsou pánové koncertně dost aktivní, v současné době si asi jen tak na nějakou akci nevyrazím a na zážitek ze živého hraní si tak mohu nechat zajít chuť.

Každopádně jsem ráda za bandzone, který mi umožňuje si užívat téhle vynikající blackmetalové muziky alespoň prostřednictvím tamního přehrávače. Na kapelním profilu je, pokud dobře počítám, k dispozici 19 songů, což bohatě stačí na večer, vyplněný poslechem a třeba malováním (k němuž mne jejich muzika sakra inspiruje!).

A trochu souvisle: co do žánru, na BZ se píše black-death, já bych asi dodala, že z mého pohledu (poslechu) nacházím mnohem více toho blacku. :) Ale budiž. Pokud bych měla k něčemu přirovnat, tak první poslechy mi připoměly moje první setkání s brněnskými ROOT. Hodně oceňuji české texty,  a zpěv vůbec – má správnou sílu a naléhavost, a i při největším chroptění a prožívání nemám problém rozumět slovům. Za další bych vypíchla celkovou koncepci jednotlivých songů – nenudí mě, není to od začátku do konce sice nářez, ale monotónní a lehko zaměnitelný s jiným kouskem, jak to u některých kapel tohoto žánru cítím, skoro vždycky mě dokáže něčím překvapit – pauzou, nebo změnou…

Zkrátka si nemůžu pomoct, a jen chválím. Ještě jsem se dočetla, že byli tito pánové nominováni na cenu Břitva – sice jsem jen zmatenej Vivík, kterej moc nechápe, o co se jedná, ale přesto volám: ANO, DEJTE JIM TU CENU, ZASLOUŽÍ SI TO! Tak!

A jdu chvíli poslouchat třeba Zrození můzy. Potřebuju inspiraci… :)

 

***

Původně jsem chtěla jako druhou kapelu šoupnout jeden klasický západočeský bigbítek, ale s hlavou vymlácenou po sluchových hodech na předešlé kapele by to vůči němu nebylo fér. Takže sáhnu po něčem stylově spřízněnějším. A tím budeee… brněnská kapela ASGARD.

Ačkoli banda žánrově spřízněná (na BZ štítek black-metal), přesto nabízí docela jiný posluchačský zážitek. Pozor, když říkám jiný, neznamená to horší nebo lepší. Prostě jiný. A to je dobře.

Z nějakého záhadného důvodu mi tato muzika připomíná PAČESS… :D Ale taky je odlišná. Hutná, temná, přitom parádně poslouchatelná. Nemluvím o nějakém mainstreamovém směřování, ale posluchači tohoto žánru si nejspíš budou pomlaskávat (nebo mimoděk házet hlavou, až se jim zázračně uvolní týden zablokovaná krční páteř, jak se to právě stalo mně! Wow! Díky, Asgarde! :D ).

Jestli tohle čte nějaký muzikant, asi už si všiml, že se třeba moc nezmiňuju, obvykle, o kytarových linkách, riffech, whatever… To proto, že obvykle kytaru vnímám jen v rámci toho, jestli není naprosto falešná, funguje s ostatními nástroji, jestli to šlape… Ale tady se musím zmínit, že i mému nekytarovému viviuchu lahodí, jak si obě kytary jedou, tak moc, že dokonce občas nevnímám ani svoje obvyklé priority – zpěv a bicí – a zaposlouchám se čistě do jejich zvuku.

Přitom bicí jedou perfektně, ženou to dopředu, nedovolují mi odpočinout a moje srdce se chtě nechtě přizpůsobuje jejich rytmu. Black wind!

Zpěv mi tu vyhovuje o malinko méně, než u předešlé kapely, ale to je jen můj subjektivní dojem. A neznamená to, že by se mi nelíbil. Jen pro mne není tak naléhavý… Spíš vypráví, než aby na mě řval.

Každopádně i tahle kapela mi stojí za poslech, ať už kvůli, opět českým, textům, nebo kvůli muzice. Nejlíp kvůli obojímu dohromady. :)

***

Tak, pro dnešek jsem skončila. Plánovala jsem nějaké to do třetice všeho blackmetalového, ale v podobě Avengeru a Asgardu jsem si ukousla moc velké sousto. Poslech jedné i druhé kapely si žádal moji plnou pozornost, a já už nemám náladu na nic dalšího… Snad  příště. A doufám, že mne do té doby pánové ze zmíněných kapel neproklejou za moje mírně zmatené dojmorecenze.

Pokud tedy budu ještě naživu, tak o nějakých dalších kapelách, co mě na bandzone vzaly za ucho, zase příští týden. :)

(A na úplný závěr zase ta samá poznámka: fotky v tomto článku jsou z bandzone profilů zmíněných kapel – pokud kdokoli, kdo k nim má vztah či práva shledá jejich umístění zde závadným a k nasrání, ať mě nebije, stačí houknout, a smažu… díky. :) )

4 reakcí v článku “Bandzone Vivivýběr II (Avenger, Asgard)”

Komentovat

Prodejní galerie Viviany Stellaty
Prodejní galerie Viviany Stellaty
counter